Architektura zimních stadionů🏒🏟️

Rozesláno dne 09. 05. 2024.

vážení klienti a přátelé,

mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se blíží! Už zítra se otevřou brány zimních stadionů v Praze a Ostravě a začne hokejový svátek. Tato událost je skvělou příležitostí k prozkoumání fascinujících zimních stadionů, které jsou nejen místem konání zápasů, ale také architektonickými skvosty.

Všichni jistě známe O2 arénu a fanoušci hokeje jistě poznají i arénu Ostravar, jednu z dominant Ostravy, slavnostně otevřenou v roce 1986. Přestože je architektura těchto dvou největších stadionů zajímavá, rádi bychom vám dnes představili jiné arény v České republice a jinde ve světě, které také stojí za náš obdiv.

Zimní stadion v Plzni

Návrh zimního stadionu v Plzni, dnes pod jménem LOGSPEED Aréna, je inovativní a funkční, s protilehlými deltoidy jako hlavním prvkem. Ty jsou z hlediska konstrukce i estetiky velmi zajímavé, jelikož se o ně nejen opírá tribuna a závěsné systémy pro zastřešení, ale také mezi nimi do haly prosvítá denní světlo, které hale díky dalším proskleným plochám dává světlou a vzdušnou atmosféru.

Zimní stadion v Plzni (zdroj: architectureweek.cz, Zimní stadion)

Zimní stadion v Uničově

Přestože stadion na první pohled nemusí vypadat zajímavě, jedná se o unikátní památku moderní architektury z dob socialismu.

Jak je pro socialistickou architekturu typické, klade i tato stavba důraz na funkčnost a jednoduchost. Dobrým příkladem je například řešení osvětlení prostoru – přirozené světlo do arény proniká skrze tři světlíky, umístěné na dřevem obloženém stropě budovy. To umožňuje dobrý rozptyl světla, šetří elektrickou energii a zabraňuje oslnění. Vzniklou vzdušnou atmosféru pak tlumí a uzemňují cihlové stěny.

Stadion byl součástí páté pětiletky (zdroj: pamatkovykatalog.cz, Zimní stadion)

Hokejový stadion v New Havenu, USA

Stadion Ingalls Rink je produktem amerického architekta finského původu Eera Saarinena, který byl známý svým užitím oblouků a experimentováním se sinusově zakřivenými střechami. Tuto inspiraci můžeme vidět i na tomto stadionu, který je podepřen masivním betonovým obloukem. Tento stadion z roku 1959 se stal inspirací pro řadu architektů při navrhování stadionů pro olympiády.

Stadion je pro svůj vzhled přezdívaný „Velryba“ (zdroj: Seznamzpravy.cz, Chladivě krásné stavby)

Něco Vám není jasné? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!

S pozdravem, tým Enesta Reality s.r.o.